© Amazing Team Romania ©
Bine ati venit , comunitatea noastra a luat nastere in data de 23/10/2011 , de atunci incercam sa facem comunitatea cat mai furmoasa perfectionandu-ne in timp ... Pentru a ne ajuta comunitatea va rugam sa va inregistrati .

SergiuRaka ,
Fondator aMg
© Amazing Team Romania ©
Bine ati venit , comunitatea noastra a luat nastere in data de 23/10/2011 , de atunci incercam sa facem comunitatea cat mai furmoasa perfectionandu-ne in timp ... Pentru a ne ajuta comunitatea va rugam sa va inregistrati .

SergiuRaka ,
Fondator aMg
© Amazing Team Romania ©
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

© Amazing Team Romania ©

Seriozitate si profesionalism.
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cum faci un CFG

In jos 
AutorMesaj
Scorpionul
Membru Nou
Membru Nou
Scorpionul


Mesaje : 19
aMg's : 31
Multumiri Primite : 0
Data de inscriere : 27/10/2011

Cum faci un CFG Empty
MesajSubiect: Cum faci un CFG   Cum faci un CFG Icon_minitimeJoi Oct 27, 2011 8:27 am

Pentru inceput folositi configul initial fiindca tutorialul nu consta si in cvaruri. (il gasiti in folderul de cs/cstrike/config.cfg)
Bindurile - Folosirea unei comenzi din cs (cvar, inclusiv comenzi de admin) pe o anumita tasta.
Aliasurile - Inlocuirea mai multor comenzi cu un cuvant ales de tine pe care mai tarziu sa il bindezi pe o tasta


Bindurile

De exemplu eu m`am plictisit sa trag pe "click" si vreau sa trag pe "DELETE".("subliniez" ca e doar un exemplu) Scriu asa:


Cod:
bind "DELETE" "+attack"


Intai se pune tasta si apoi comanda(intre ghilimele sau nu...dar de obicei e mai bine cu ghilimele..si spatiile la locul lor)
La fel de bine putem pune la o tasta mai multe comenzi sau la o comanda mai multe taste(dar mai bine iese cu un alias). De exemplu eu vreau sa pun pe "F1" sa`mi cumpere AWP cu munitie...si armura. Scriu asa:

Cod:
bind "F1" "awp;vesthelm;buyammo1"

Aliasurile

De exemplu eu vreau sa sar si sa ma las jos in acelasi timp. Facem asa:

Cod:
alias JoinT "+jump;+duck"
bind "SPACE" JoinT

Prin aliasuri si binduri, de obicei ce rezulta se numeste script.
Sunt multe moduri prin care poti scrie un alias...dar asta e cea mai simpla variata...
Un exemplu de script mai complex:
Bunny Hop:

Cod:
alias +_bhop "alias _special bhop_;bhop_"
alias -_bhop "alias _special"
alias bhop_ "-+;wait;special"
alias -+ "bhop+"
alias bhop+ "+jump;alias -+ bhop-"
alias bhop- "-jump;alias -+ bhop+"
bind "space" "+_bhop"

Pasta il folosesc si eu Wink

Sunt folosite mai mult pentru look sau in alcatuirea unui script si e pus echo pentru verificare .. daca e activat (merge) scriptul respectiv sau nu.
Daca pui comenzi cvaruri sau altele direct .. fara bind sau alias se actioneaza la incarcarea configului.
Exemplu:

Cod:
name "TESTARE CONFIG"
sau
[/code]say "Sunt fan Amg-Team"
Cod:


Va spune asta daca il activezi pe server.
Mai sunt si alte comenzi folosite intr-un config...dar mai bine le evitati decat sa le puneti aiurea (doar sa fie)
Cum ar fi:

unbindall - sa nu poti edita din joc configul.
(nu e prea sigur...mai bine ii dai read only din properties)

clear - sterge tot din consola (mesaje) la incarcarea configului
Cod:


Bindurile De admin
De Exemplu :

bind "F2" "amx_who"
Cod:



Pentru adminmod. Puteti pune in loc de admin, amx...sau puteti pune si pe amx si adminmod in acelasi timp:



bind "X" "admin_showip;amx_showip"[code]

Sau ceva mai dificil: ( cand apesi tasta F12 sau F3 apare mesajul scris de voi)


[code]bind "F3" "say Pentru Un Plus La Cereri Slot/Admin dati Click Pe Reclamele Google De Pe Forum."

bind "F12" "amx_say amx_tsay Forumul serverului;amx_csay[/code]


Mai este si name ****
Va puteti creea propriul vostru cfg. Iar cand doriti sa il activati dupa ce intrati in joc scrieti "exec nume.cfg" in consola.
Sau puteti edita direct config.cfg din folderul cstrike deschizandu-l cu wordpad.

Sper sa fie de folos.
Daca este de mai multe ori va rog sa-l stergeti si scuzati
Sus In jos
 
Cum faci un CFG
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
© Amazing Team Romania © :: Gaming :: Counter Strike :: Tutoriale-
Mergi direct la: